Yönetmen Mathieu Kassovitz motosiklet kazasında ağır yaralandı

1995 yapımı “Protesto” filmi ve 2001 yapımı “Amélie” filmiyle tanınan 56 yaşındaki oyuncu ve yönetmen Mathieu Kassovitz, Pazar günü Paris’te geçirdiği motosiklet kazasında ağır yaralandı. Yetkililer, Kassovitz’in durumunun “endişe verici” olduğunu açıkladı.

The Guardian’ın aktardığı habere göre, yeni filmine hazırlanan Kassovitz’in kaza sırasında motosiklet eğitim kursunda olduğu belirtildi. Le Parisien’in haberine göre, kızlarından biri bir eğitmenle birlikte motosikletin arkasındaydı ve kazaya tanık oldu. Kassovitz, kaza sonrası Paris’in güneyindeki Kremlin-Bicêtre’de bir hastaneye kaldırıldı.

Fransız medyası, Kassovitz’in kafa travması ve leğen kemiği kırığı da dahil olmak üzere “çok ciddi şekilde yaralandığını” bildirdi.

‘PROTESTO’ İLE EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ’NÜ KAZANDI

Mathieu Kassovitz, 2019’da Fransız televizyonunda katıldığı bir otomobil programında motosiklet sevgisini anlatmıştı. Kendini “bir sporcudan çok bir entelektüel” olarak gördüğünü ancak hayatının ilerleyen dönemlerinde motosikletlere karşı bir tutku geliştirdiğini, 40 yaşında ehliyetini aldığını ve hemen kullanmaya başladığını ifade etmişti. RMC Découverte’deki programda, “Makineleri seviyorum, onları idare etmenin teknik özelliklerini seviyorum” demişti.

Kassovitz, 27 yaşındayken “Protesto”yu yazdı ve yönetti. Vincent Cassel, Hubert Koundé ve Saïd Taghmaoui’nin canlandırdığı üç adamın Paris’teki bir isyandan sonraki 24 saati konu alan film, Kassovitz’e Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandırdı. Aynı zamanda Fransa’nın Oscar’larına eşdeğer En İyi Film dalında César Ödülü’nü de kazandı.

Sanatçı ayrıca ‘Amélie’de ve Steven Spielberg’in ‘Münih’ filmlerinde rol aldı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x