Rusya’da seçim 2’nci gününde: İktidar partisinden ‘siber saldırı’ iddiası

Rusya’daki seçmenler, 3 gün sürecek devlet başkanlığı seçimi için bugün de sandık başında. Bugüne kadar dört dönem devlet başkanlığı yapmış olan ve bu seçimde de ‘favori’ görülen Vladimir Putin, seçime ‘bağımsız’ olarak girerken, iktidar partisi Birleşik Rusya’dan ‘siber saldırı’ iddiası geldi. Parti, çevrimiçi varlığına yöneltilen yaygın bir ‘hizmet reddi’ saldırısı ile karşı karşıya olduklarını iddia etti. Bir çeşit siber saldırı olan bu eylem karşısında elzem olmayan hizmetlerin askıya alındığı belirtildi.

RUSYA: UKRAYNA’NIN BELGOROD’A SALDIRISINDA 2 KİŞİ ÖLDÜ

Rusya’da 15 Mart Cuma günü başlayan ve yarın sona erecek olan devlet başkanlığı seçimleri, 2 yılı aşkın süredir devam eden Rusya-Ukrayna savaşının gölgesinde gerçekleşiyor. Rusya, 2014 yılında uluslararası hukuka aykırı bir biçimde ilhak ettiği Kırım’ın yanı sıra yaptığı referandumlar sonucu kendi topraklarına kattığını ileri sürdüğü Ukrayna bölgeleri Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’da da sandık kurdu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Ukrayna sınırında yer alan Belgorod kentine Ukrayna tarafından füze saldırısı gerçekleştirildiği iddia edildi. Belgorod Bölge Valisi, 16 Mart Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın düzenlediğini ileri sürdüğü saldırıda iki kişinin öldüğünü, üç kişinin yaralandığını açıkladı. Rusya Devlet Başkanı Putin de daha önce Ukrayna’yı ‘seçimi sabote etmeye çalışmak’ ile suçlamıştı.

FSB ‘SALDIRI HAZIRLIĞINDA OLAN’ ŞÜPHELİYİ GÖZALTINA ALDI

Rusya’nın Federal Güvenlik Servisi’nden (FSB) bugün yapılan açıklamada ise Ukrayna adına saldırı planladığı iddia edilen 61 yaşındaki bir Rus erkeğin gözaltına alındığı belirtildi. Şüpheli, Ural Dağları’ndaki Sverdlovsk bölgesinde, Trans-Sibirya demiryolu kavşağında Ukrayna adına ‘terör saldırısı’ planlamakla suçlandı. FSB, şüphelinin Lviv’de Ukrayna istihbarat servislerince işe alındığını, ardından Rusya’ya gönderildiğini ileri sürdü.

RUSYA: UKRAYNA SAMARA’DAKİ PETROL RAFİNELERİNE SALDIRDI

Rusya’nın Samara Bölge Valisi de yine bugün yaptığı bir açıklamada, Ukrayna’ya ait insansız hava araçlarının (İHA) devlet petrol şirketi Rosneft’e ait iki petrol rafinerisini hedef aldığını iddia etti. Vali Dmitry Azarov, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, Syzran rafinerisinde yangın çıktığını, Novokubyshev rafinerisine yönelik saldırının ise püskürtüldüğünü savundu. İki tesisin de tahliye edildiği, olayda yaralanan olmadığı belirtildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x