Huawei’nin geri dönüşü, Apple’ın işlerini ciddi şekilde bozacak

Apple, iPhone 15’in ön siparişlerini geçtiğimiz hafta 40’tan fazla ülkede başlattı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da telefonlar büyük bir ilgi görüyor. Analist Ming-Chi Kuo, iPhone 15 Pro Max’in öne çıktığını, standart modellerin ise geçen yılın modelleriyle hemen hemen aynı ilgiyi gördüğünü belirtiyor. Kuo, iPhone 15’in ön siparişlerinin kuvvetli olduğunu belirtse de, Huawei’nin amiral gemisi pazarına son 5G telefonlarıyla geri dönmesinin iPhone satışlarını etkileyebileceğini öne sürüyor.

Huawei, son olarak Mate 60 serisini tanıttı. Bu telefon, beklenmedik bir şekilde 5G Kirin 9000s yonga seti içeriyor. İlginç olan, bu işlemcinin Huawei’nin kendi fabrikası olan SMIC tarafından üretildiği yönünde. Daha önce Huawei, telefonlarında Qualcomm’un 4G yonga setlerine bağlı kalmak zorundaydı, bu da telefonlarını tüketiciler için daha az cazip hale getiriyordu.

Kuo, blogunda “Huawei’nin geri dönüşünün iPhone’u etkileyeceğini ancak bu etkinin ne ölçüde olacağının henüz belli olmadığını” ifade ediyor. Çin pazarındaki iPhone 15 ön siparişlerinin Huawei’nin etkisi altında olmadığını, çünkü iPhone ön siparişi verenlerin çoğunun Apple’ın sadık kullanıcıları ya da fanları olduğunu belirtiyor. Bu kitle, şu anki Huawei telefonlarının hedef kitlesi değil.

Huawei’nin geri dönüşü, Apple’ın işlerini ciddi şekilde bozacak

Huawei Mate 60 ve 60 Pro amiral gemisi telefonları da Çin’de büyük talep gördü. Mağazaların önünde uzun kuyrukların oluştuğu haberleri alındı. Huawei’nin bu modellerinin, Çin’deki standart iPhone 15 ve hatta Pro modelinin satışlarına etki edebileceğini tahmin ediyoruz. Ancak iPhone 15 Pro Max‘in bu durumdan etkilenmeyeceğini düşünüyoruz. Ming-Chi Kuo, iPhone 15 Pro‘nun talebinin geçen yıla göre daha zayıf olduğunu, bunun sebebinin de premium kullanıcıların bu yıl iPhone 15 Pro Max’e yönelmesi olabileceğini belirtiyor.

Kuo, bu yıl iPhone 15‘in yaklaşık olarak 80 milyon adet sevkiyatının yapılacağı yönündeki önceki tahminini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x